PRODORAL R6-1

Uszczelnianie instalacji gazowych płynnym polimerem o nazwie PRODORAL R6-1 to doskonała alternatywa dla metod tradycyjnych polegających na wymianie przewodów.

PRODORAL R6-1 to obecnie jedyny tego typu produkt w kraju posiadający Certyfikat Zgodności nr 13/10 wydany przez Instytut Nafty i Gazu z Krakowa i spełniający wymagania zawarte w PN-EN 13090:2010 [EN 13090:2000].

Szerokie zastosowanie wysokometanowego gazu ziemnego w miejsce mokrego gazu miejskiego spowodowało, że instalacje gazowe z upływem lat stały się nieszczelne. Na połączeniach gwintowanych wysychał materiał uszczelniający i powstawały nieszczelności instalacji wewnątrz budynków. Tymczasem same przewody gazowe są przeważnie jeszcze nieskorodowane i nadają się do naprawy nowoczesną technologią o nazwie PRODORAL R6-1.

Poniżej przedstawiamy uproszczony schemat technologii PRODORAL R6-1, który obejmuje następujące czynności:

Krok 1

Przygotowanie instalacji gazowej.

Krok 2

Napełnianie instalacji emulsją.

Krok 3

Usunięcie nadmiaru emulsji.

Krok 4

Oczyszczenie instalacji gazowej.

Krok 5

Suszenie instalacji gazowej.

Krok 6

Montaż i próba szczelności.

Krok 1

Przygotowanie do doszczelnienia rozpoczynamy od kontroli stanu technicznego instalacji i ustalenia nieszczelności.  Zaraz potem demontuje się gazomierze i urządzenia gazowe oraz wymienia wszystkie stare zawory na nowe kulowe. Następnie przy użyciu azotu o ciśnieniu kilku bar wykonuje się próbę ciśnieniową oraz czyści przewody gazowe.

Krok 2

Za pomocą pompy membranowej napełnia się całą wewnętrzną instalację gazową emulsją polimeryzującą PRODORAL R6-1. Tak przygotowaną instalację najpierw odpowietrza się, a następnie pozostawia się pod ciśnieniem minimum 3 bar na dwie godziny. W tym czasie polimer penetruje i doszczelnia wszystkie znajdujące się tam nieszczelności.

Krok 3

Po wykonaniu polimeryzacji otwiera się główny zawór  i zlewa się mieszankę polimeryzującą do specjalnie przygotowanych zbiorników. Następnie przy użyciu sprężonego azotu lub powietrza usuwa się płynny polimer z instalacji.

Krok 4

W celu dokładniejszego oczyszczenia instalacji stosuje się specjalne gąbki. Tłoczki o przekroju walca, przemieszczając się pod ciśnieniem, pozostawiają na ściankach przewodów oraz w połączeniach gwintowanych jedynie potrzebną ilość materiału uszczelniającego. Odzyskaną w ten sposób emulsję polimeryzującą można wykorzystywać ponownie.

Krok 5

Ostatnim etapem doszczelniania jest proces suszenia.  Trwa zwykle kilka godzin w zależności od przekroju i długości przewodów. Do tego celu wykorzystuje się specjalną dmuchawę , którą podłącza się w najniższym punkcie instalacji gazowej. Przepływ powietrza regulowany jest poprzez odpowiednio dobrane nastawy na zaworach.

Krok 6

Po dokładnym wysuszeniu instalacji wykonuje się główną próbę ciśnieniową. Następnie montuje się gazomierze oraz urządzenia gazowe, nagazowuje instalację i ponownie sprawdza jej szczelność.