PŁYNNE POLIMERY USZCZELNIĄ INSTALACJE GAZOWE

Modernizacja instalacji gazowej w budynku wiąże się z dużymi kosztami, a jej przeprowadzenie zazwyczaj jest bardzo uciążliwe dla mieszkańców. Uszczelnianie instalacji metodą płynnych polimerów może być dobrą alternatywą do tradycyjnych metod.

Nałożony przez aktualnie obowiązujące prawo obowiązek poddawania instalacji gazowych okresowym kontrolom ujawnia corocznie, że znaczna ich część ma ograniczoną szczelność. Takie instalacje wymagają pilnej naprawy lub zamknięcia dopływu gazu. Główną przyczyną powstawania nieszczelności jest wysychanie gwintowanych złączy, samowolne przeróbki oraz dewastacja przez użytkowników. Znacznie rzadziej przyczyną nieszczelności jest fizyczne starzenie się instalacji oraz korozja. Coraz częstsze stosowanie suchego gazu ziemnego w miejsce mokrego gazu miejskiego powodowało wysychanie uszczelnień w połączeniach gwintowych, a co za tym idzie powstawanie dużej ilości miejsc ubytków gazu przy stosunkowo niewielkim jego wypływie. Instalacje gazowe mające ponad dwadzieścia lat to w większości instalacje skręcane, a więc szczególnie podatne na zjawisko rozszczelniania połączeń.

TECHNIKI USZCZELNIANIA

Skala pojawiających się tu usterek stawia wysokie wymagania wobec technologii naprawy nieszczelnych instalacji. Jednym z najczęściej stosowanych sposobów ich naprawy jest rozkręcenie połączeń gwintowych i ponowne ich skręcenie za pomocą materiałów uszczelniających. Bardzo istotna jest tutaj dokładność samego montażu połączeń oraz jakość użytych materiałów uszczelniających. Jak pokazała praktyka, stosowana do tego celu minia lub inne tworzywa utwardzające bardzo szybko wysychają, a towarzyszące temu naprężenia powodują pęknięcia materiału uszczelniającego w połączeniach, co prowadzi do ponownego ich rozszczelnienia. Wykonana w ten sposób naprawa może przynieść jedynie doraźny efekt. Znacznie skuteczniejsze jest zastosowanie specjalnych preparatów, past lub żywic przeznaczonych specjalnie do uszczelniania połączeń w instalacjach gazowych. Ten sposób naprawy jest jednak dość czasochłonny, jak również uciążliwy dla lokatorów. Aby naprawa była możliwa, należy najczęściej demontować lub przesuwać meble kuchenne, szafy oraz inne wyposażenie lokali, aby zrobić dostęp do naprawianej instalacji. Sam demontaż i montaż instalacji gazowej powoduje często niszczenie ścian, zwłaszcza w miejscach przejść przewodów, w których uprzednio nie zamontowano rur osłonowych. W znaczny sposób ograniczony jest również zakres stosowania tej metody. O ile można tak naprawiać część instalacji prowadzoną w lokalach mieszkalnych, gdzie występują mniejsze średnice przewodów, to znacznie trudniej jest doszczelnić piony lub poziomy o dużych przekrojach. W przypadku, gdy instalacja gazowa przebiega za ekranami lub pod tynkiem naprawa przez przewijanie złączy nie jest w praktyce możliwa. W takich sytuacjach konieczne może się okazać poszukanie i zastosowanie innych sposobów naprawy.

WYMIANA INSTALACJI

Do takich metod można zaliczyć wymianę instalacji na nową, spawaną lub wykonaną z miedzi. Głównym czynnikiem podjęcia decyzji o wymianie instalacji gazowej na nową powinien być jej stan techniczny, przejawiający się występowaniem zaawansowanych ognisk korozji lub nieszczelności występujących wzdłuż szwów rur. Wymiana instalacji gazowej wymaga wykonania dokumentacji technicznej oraz uzyskania pozwolenia na budowę. Rozwiązania techniczne przyjęte w dokumentacji muszą odpowiadać warunkom technicznym określonym w aktualnie obowiązujących przepisach prawnych. Zastosowanie ich w kilkudziesięcioletnich budynkach może powodować problemy w prowadzeniu przewodów. Kłopoty mogą być zwłaszcza z zachowaniem odpowiednich odległości wobec innych istniejących instalacji, usytuowaniem gazomierzy, z odprowadzeniem spalin od urządzeń gazowych oraz zapewnieniem prawidłowej wentylacji pomieszczeń. W niektórych przypadkach może to oznaczać konieczność budowy nowych przewodów spalinowych lub wentylacyjnych. Sama wymiana instalacji jest bardzo uciążliwa zarówno dla lokatorów, jak i wykonawców. Podczas wykonywania prac dochodzi często do uszkodzenia ścian, glazury jak również innych instalacji biegnących w pobliżu wymienianej instalacji gazowej. Również czas potrzebny do wykonania dokumentacji i uzyskania pozwolenia na budowę znacznie opóźnia rozpoczęcie naprawy, co powoduje długotrwałą przerwę w dopływie gazu. Z tych powodów decyzja o wymianie instalacji powinna dotyczyć tych instalacji, w których stan techniczny oraz fizyczne jej uszkodzenia dyskwalifikują ją do napraw innymi metodami. Bardzo często zdarza się, że instalacja gazowa wymieniana jest tylko z powodu braku dostępu do zakrytych miejsc ulatniania się gazu, gdy przewody prowadzone są pod tynkiem lub za zabudowanymi ekranami.

DOSZCZELNIANIE INSTALACJI POLIMERAMI

Między innymi dla rozwiązywania takich problemów firma TIB Chemicals AG opracowała metodę doszczelniania instalacji gazowych znaną pod nazwą PRODORALR6-l. Metoda ta polega na doszczelnieniu instalacji od wewnątrz za pomocą polimeru produkowanego na bazie wodnej, fizycznie obojętnego, jednocześnie pozbawionego toksycznych oparów. Polimer ten nie jest wrażliwy na wysoką temperaturę, wibracje, starzenie się i wiele innych zjawisk występujących w przewodach gazowych. Wprowadzony do instalacji polimer utrzymywany jest w niej pod wysokim ciśnieniem, co rozwala na dokładną penetrację wszystkich, nawet najbardziej mikroskopijnych, miejsc ulatniania się gazu. Po takiej operacji nadmiar polimeru zlewany jest z instalacji, która w następnym etapie jest suszona za pomocą specjalnej dmuchawy. W ten sposób uzyskuje się stuprocentową szczelność instalacji, która będzie mogła służyć użytkownikom jeszcze przez wiele lat. Jedną z najważniejszych zalet tej technologii jest to, że pozwala ona na naprawianie instalacji gazowych bez uciążliwych robót murarskich, malarskich, rozbierania szachów i niszczenia glazury. Nie mniej istotną cechą technologii jest szybkość wykonywania prac remontowych. Naprawa nieszczelnej instalacji gazowej w bloku wielorodzinnym trwa przeciętnie od kilku do kilkunastu dni w zależności od wielkości budynku. Ponieważ stosowanie systemu PRODORAL R6-1 nie jest w rozumieniu prawa budowlanego budową, modernizacją ani remontem instalacji gazowej, lecz stanowi element bieżącej konserwacji instalacji, to podobnie jak tradycyjny sposób doszczelniania złączy nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Tak więc prace związane z doszczelnieniem mogą się rozpocząć natychmiast po stwierdzeniu niesprawności instalacji gazowej. Metoda PRODORAL R6-1 znana jest na zachodzie od pięćdziesięciu lat. Doszczelniono w tym czasie ponad milion pięćset tysięcy domowych instalacji gazowych. Przechodzą one systematyczne przeglądy oraz próby szczelności, co potwierdza wysoką jakość technologii. Pomimo upływu lat instalacje te wciąż dobrze służą ich użytkownikom. Pojawienie się tej technologii w Polsce otworzyło także u nas zupełnie nowe możliwości napraw nieszczelnych instalacji gazowych.

DOSZCZELNIANIE INSTALACJI GAZOWEJ POLIMEREM PRODORAL R6-1 JEST ZNACZNIE TAŃSZE OD WYMIANY INSTALACJI ORAZ SKUTECZNIEJSZE OD WYMIANY MATERIAŁU USZCZELNIAJĄCEGO ZŁĄCZA. BUDYNKI DOSZCZELNIONE W POCZĄTKOWYM OKRESIE STOSOWANIA METODY W POLSCE BEZ ZASTRZEŻEŃ PRZECHODZĄ DZISIAJ COROCZNE PRZEGLĄDY I PRÓBY SZCZELNOŚCI, CO ŚWIADCZY 0 WYSOKIEJ SKUTECZNOŚCI TEJ TECHNOLOGII.

UZUPEŁNIENIE TRADYCYJNYCH METOD

Ta nowoczesna technologia może służyć do kompleksowych napraw instalacji, do czego została opracowana, jak również może być uzupełnieniem metod tradycyjnych. Dosyć często spotykanym zastosowaniem polimeru jest doszczelnianie tylko niektórych części instalacji, np. pionów, poziomów lub przewodów biegnących w lokalach mieszkalnych, podczas gdy pozostałe części instalacji są wymieniane lub doszczelniane poprzez wymianę materiału uszczelniającego złącza. Ponieważ doszczelnianie instalacji gazowej polimerem jest znacznie tańsze od wymiany instalacji oraz skuteczniejsze od wymiany materiału uszczelniającego złącza, powinno stać się wiodącym sposobem naprawy instalacji gazowych. Wszystkie zalety tej technologii potwierdzają również dotychczasowe zastosowania polimeryzacji na rynku polskim. Budynki doszczelnione w początkowym okresie stosowania metody w Polsce bez zastrzeżeń przechodzą dzisiaj coroczne przeglądy i próby szczelności, co świadczy o wysokiej skuteczności tej technologii. Coraz szersze stosowanie polimerów w naprawach instalacji gazowych pozwala służbom odpowiedzialnym za ich stan techniczny na optymalny dobór sposobu naprawy pod względem technicznym, jak i ekonomicznym. Do koniecznego minimum można ograniczyć uciążliwe prace budowlane i zniszczenia, których naprawa często obciąża bezpośrednio lokatorów. Również wykonawca prac instalacyjnych stosujący technologię PRODORAL R6-1 nie stanie bezradny wobec przewodu gazowego chowającego się w ścianie lub zabudowanego w szachcie. Wykorzystanie nowoczesnych technologii w instalacjach gazowych pozwala na ich skuteczną i trwałą naprawę, przy optymalnym poziomie kosztów, znacznym skróceniu czasu trwania prac oraz radykalnym obniżeniu uciążliwości związanych dla lokatorów. Właśnie te cechy powodują, że technologia PRODORAL R6-1 znajduje coraz szersze zastosowanie w przywracaniu instalacjom gazowym ich pełnej sprawności.

WSPÓLNOTA MIESZKANIOWA 7-8/2016